Spadek

    Na gruncie polskiego prawa spadek można dziedziczyć w sposób ustawowy albo na podstawie testamentu.

    O dziedziczeniu ustawowym mówimy, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. Osoba uprawniona – czyli spadkobierca – nabywa spadek z chwilą jego otwarcia się, a więc z chwilą śmierci spadkodawcy. Nabycie to należy jeszcze jednak stwierdzić. Może to zrobić sąd na wniosek spadkobiercy wydając postanowienie albo notariusz sporządzając akt poświadczenia dziedziczenia.
    Złożenie wniosku do sądu wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty, podobnie jak
    i sporządzenie dokumentu u notariusza, który również pobiera stosowną należność.
    Dokumenty stwierdzające nabycie spadku są potwierdzeniem uprawnienia spadkobiercy, dzięki któremu otrzymuje on możliwość dysponowania składnikami majątku spadkodawcy.

    Dziedziczenie ustawowe jest to sytuacja, kiedy uprawnione osoby nabywają spadek po spadkobiercy, który nie pozostawił testamentu, a nabycie to odbywa się w stosownych częściach ułamkowych określonych właśnie ustawą.
    Dzieci i małżonek spadkodawcy dziedziczą zawsze w częściach równych, jednak w każdym wypadku należy pamiętać, iż małżonek zawsze musi objąć co najmniej ¼ spadku. W razie, gdy spadkodawca nie pozostawił dzieci, dziedziczy jego rodzina generacyjna w określonej w przepisach kolejności, jednak zawsze połowę dziedziczy małżonek.
    Kodeks cywilny przewiduje mnogość regulacji, które odnoszą się do sposobu i kolejności dziedziczenia oraz zasady obliczania udziału spadkowego i regulują skład osobowy kręgu uprawnionych spadkobierców.
    W braku zatem testamentu należy szczegółowo przeanalizować sytuację faktyczną rodziny spadkodawcy, w czym z pewnością pomoże prawnik (radca prawny lub adwokat), który udzieli odpowiedzi na istotne pytania.

    Dziedziczenie testamentowe z kolei to sytuacja, gdy spadkobierca został wyznaczony za życia przez spadkodawcę sporządzającego ważny testament. Może on być zwykły pisemny czyli odręcznie napisany i podpisany przez spadkodawcę, może być notarialny lub też mieć inną formę prawem przewidzianą, która zazwyczaj dotyczy szczególnych okoliczności jego sporządzania. Spadkodawca w ten sposób ustanawia swoim spadkobiercą dowolną osobę, którą sam wyznacza
    i nie musi to być osoba z kręgu tych, które wskazują przepisy jako uprawnionych do dziedziczenia ustawowego.
    Jednakże dla nich prawo przewiduje uprawnienie do tzw. zachowku, czyli ułamkowej części udziału spadkowego, który przysługiwałby im, gdyby nie było testamentu.
    Aby stwierdzić nabycie spadku w drodze testamentu należy go przedłożyć w sądzie, który bada
    m. in. ważność testamentu oraz rozstrzyga ewentualne wnioski dotyczące jego unieważnienia.

    W postępowaniu sądowym w sprawie dziedziczenia testamentowego zdarza się, że uczestnicy składają wnioski o unieważnienie testamentu.
    W takich wypadkach pomoc profesjonalisty, a więc radcy prawnego czy adwokata może okazać się konieczna zarówno w przypadku chęci wzruszania postanowień testamentu jak i w przypadku podejmowania obrony przed takim działaniem.

    Radca prawny bowiem działa zgodnie z interesem klienta oraz w myśl obowiązujących przepisów, których sens oraz możliwość zastosowania wyjaśnia zainteresowanemu uczestnikowi postępowania.