Urlopowe wpadki

admin   12 czerwca 2017   Brak komentarzy do Urlopowe wpadki

Co powinny zapewnić Ci linie lotnicze w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu?
Otóż
przysługuje Ci do wyboru: zwrot pieniędzy za bilet, zapewnienie alternatywnego środka transportu albo ” przebookowanie” biletu, o ile się na to zgodzisz.
Tak samo będzie,
gdy linie lotnicze przyjęły nadkomplet pasażerów na określony lot, co nie jest praktyką bardzo rzadką. Wtedy również są zobowiązane do powyższych świadczeń. Linie lotnicze muszą poinformować Cię o Twoich prawach oraz o przyczynie opóźnienia czy odwołania lotu, a także o tym, w jaki sposób mają zamiar zrealizować swoje obowiązku wobec Ciebie.
W razie opóźnienia
ponad 2 godziny lub ponad 4 godziny w przypadku tras o długości ponad 3 500 km uzyskujesz prawo do napojów, posiłków, a także noclegu, jeśli to konieczne. Odszkodowanie zaś przysługuje, gdy Twój lot został odwołany, dotarłeś na miejsce z ponad 3 godzinnym opóźnieniem lub też nie wpuszczono Cię na pokład, z uwagi na nadkomplet sprzedanych biletów. Wtedy możesz domagać się odszkodowania w wysokości 250600 EUR w zależności od długości trasy.
I tak: lot w obrębie UE czyli 1500 km lub mniej to 250 UER, z kolei ponad 1500 km do 400 EUR.
Punkty informacyjne konkretnych linii lotniczych mają swoje siedziby na lotniskach
i tam należy się udać, by zrealizować swoje prawa otrzymać bony na posiłki czy nocleg, dowiedzieć się o alternatywnych lotach, złożyć wniosek o zwrot pieniędzy czy domagać się odszkodowania.

UWAGA! Nie otrzymasz odszkodowania, jeżeli Twój lot został odwołany z powodu wyjątkowych okoliczności, takich, a Ciebie poinformowania o tym 2 tygodnie przed zaplanowaną podróżą i zaproponowano Ci alternatywny lot na tej samej trasie i w podobnym terminie, co Twój pierwotny.
Pamiętajmy
, że nawet w wyjątkowych okolicznościach, w razie potrzeby, linie lotnicze są zobowiązane do udzielenia Ci pomocy podczas oczekiwania na nowy lot.