Ojciec dziecka przestał płacić. Co teraz?
Alimenty zasądzone przez sąd dłużnik alimentacyjny powinien płacić na czas.
Jeśli tego nie uczyni, wystarczy nawet krótka zwłoka, a sprawę można skierować do komornika.
Oczywiście warto porozumieć się ze zobowiązanym, jednak życie często pokazuje, że staje się to niemożliwe.
Reprezentując małoletniego uprawnionego z tytułu alimentów udajemy się do komornika, by złożyć wniosek o egzekucję alimentów na podstawie otrzymanego z sądu tytułu wykonawczego. Jest nim postanowienie o zabezpieczeniu alimentów lub wyrok (również w sprawie rozwodowej) objęty natychmiastową wykonalnością w części dotyczącej alimentów. Dokument ten strona reprezentująca dziecko w sprawie o alimenty otrzymuje z urzędu czyli prosto z sądu bez dodatkowego wniosku.
W przeciwieństwie do wniosków egzekucyjnych w innych sprawach, egzekucja alimentów to sprawa, w której wierzyciel nie jest zobowiązany podawać sposobu egzekucji.
To komornik jest organem, który ma obowiązek poszukiwać źródeł, z których dłużnik alimentacyjny winien pokryć swój dług wobec dziecka.
Wniosek o egzekucję można złożyć do komornika właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela. Jest to istotne i pomocne w sytuacjach, gdy nasz dłużnik mieszka np. w innym mieście.
Kierując wniosek o wszczęcie egzekucji nie mamy obowiązku wskazywać sposobu egzekucji ani majątku dłużnika, z którego egzekucja ma być prowadzona. W takim wypadku uważa się, że wniosek dotyczy wszystkich dopuszczalnych sposobów egzekucji, z wyjątkiem egzekucji nieruchomości. Jednakże wierzyciel i ten sposób egzekucji może wskazać, przy czym konieczny jest tu jasno sformułowany wniosek.
Oczywiście pomocne jest, gdy wierzyciel naprowadzi komornika na źródła ewentualnego dochodu dłużnika, gdyż znacząco wpływa to na efektywność i prędkość egzekucji. Przepisy jednak powiadają, iż to komornik ma obowiązek przeprowadzić dochodzenie w celu ustalenia zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsca zamieszkania. Jeżeli te czynności nie przyniosą rezultatów, komornik może wystąpić z wnioskiem do Policji o przeprowadzenie czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkania i miejsca pracy dłużnika.
Dochodzenie takie winno być przeprowadzane w odstępach co najmniej sześciomiesięcznych. W razie zaległości dłużnika alimentacyjnego przekraczającego okres sześciu miesięcy, komornik winien z urzędu złożyć do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych.
Te i inne kwestie związane z egzekucją alimentów, współpracą z komornikiem, jak również ewentualne przesłanki dotyczące przestępstwa niealimentacji, tj. art. 209 kk przybliży profesjonalny prawnik – radca prawny lub adwokat.