Zakup nieruchomości – umowa przedwstępna przeniesienia własności nieruchomości

    Nabycie nieruchomości zawsze musi nastąpić w formie aktu notarialnego. W przeciwnym razie umowa jest nieważna.

    Zanim jednak dojdzie do przeniesienia własności nieruchomości z jednego właściciela na drugiego czasem trzeba czekać na środki w celu sfinansowania zakupu. Do momentu uruchomienia na przykład kredytu na zakup warto zabezpieczyć swoje interesy i zawrzeć umowę przedwstępną.

    Taka umowa może być zawarta już w formie zwykłej pisemnej, bez udziału notariusza. Jej moc jednak jest nieco słabsza niż akt notarialny – umowa przedwstępna nabycia nieruchomości, która to forma też jest prawidłowa
    i nieco bezpieczniejsza dla interesu stron..

    Jaka jest różnica?

    W umowie przedwstępnej strony ustalają istotne elementy czynności prawnej: przedmiot czyli opis nieruchomości, datę do kiedy nastąpi definitywne przeniesienia własności już właściwym aktem notarialnym, a także cenę zakupu.  Te elementy potem pozwalają na dochodzenie swojego roszczenia od drugiej strony, gdyby się wycofała z umowy sprzedaży,

    W zależności jednak od charakteru umowy przedwstępnej roszczenia w razie nie zawarcia umowy definitywnej przeniesienia własności nieruchomości są inne.

    W przypadku umowy przedwstępnej w zwykłej formie pisemnej – jeśli druga strona nie przystąpi do aktu notarialnego w terminie, możemy żądać od niej jedynie odszkodowania.

    W przypadku umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego – jeśli druga strona nie przystąpi do aktu notarialnego w terminie, możemy żądać zawarcia umowy zgodnie z postanowienia umowy przedwstępnej.